Aromaterapie a její možnosti  v péči o klienta sociální služby

jedinečný kurz v ČR pro PSS, vedoucí, sociální pracovnice/ky i další pečující

NOVINKA 2024 - NOVÝ ON-LINE KURZ


PRO VELKÝ ZÁJEM NOVÝ TERMÍN
KDY: 18.10.2024
JAK SE PŘIHLÁSIT: KLIKNĚTE ZDE

pro další termíny anebo kalkulaci kurzu ve Vašem zařízení nás kontaktujte

KURZ JE URČEN PRO:

 • pracovníky v sociálních službách
 • sociální pracovníky
 • vedoucí pracovníky a ředitele
 • neformální pečující

Číslo akreditace: A2024/0101-SP/PC/PP/VP

Z obsahu: 

 • aromatické látky a jejich zdroje 
 • systematické zavádění do praxe zařízení, výhody a nevýhody 
 • způsoby aplikace u klientů sociálních služeb
 • zkušenosti v zahraničí i u nás 
 • bezpečná aplikace, možné nežádoucí účinky a kontraindikace
 • správný výběr, skladování a manipulace 
 • 5 bezpečných éterických olejů 
 • vonné směsi a jejich příprava
 • vedení evidence, evaluace, návaznost na další metody 
 • individuální přístupu ke klientovi a komunikace s rodinami
 • zklidnění klienta, prevence stresových situací
 • aromaterapie v rámci sebepéče a psychohygieny pracovníků. 

INSTRUKCE PRO ÚČASTNÍKY KURZU:

Chcete-li i v online prakticky zažít experimenty s vůněmi, vezměte si s sebou k počítači také nějaký éterický olej, který máte rádi (např. levandule, pomeranč). Pokud nemáte olej, postačí i Váš oblíbený parfém. Olejů můžete mít samozřejmě i víc, ale jeden stačí. Dále si připravte běžnou kuchyňskou sůl (asi 1 polévkovou lžíci) nebo jemný cukr/med a trochu olivového oleje v množství max 1 polévková lžíce, papírové ubrousky a větší misku. K další technice si připravte malý ručník (cca 30x50 cm), hrneček do kterého se tento ručník vejde, horkou vodu a deku nebo větší ručník. Výše uvedené však není pro absolvování kurzu nezbytné.

V případě prezenčního kurzu na míru je v ceně kurzu také masážní nebo éterický olej, materiál na sebepéči a hygienické pomůcky.Aromaterapie a její možnosti v péči o klienta sociální služby
V kurzu se naučíte dobře a bezpečně využívat prvky aromaterapie v péči o Vaše klienty, ať už jsou jimi děti se speciálními potřebami, PAS, osoby s postižením či senioři (kurz je vhodný i pro služby se zaměřením na paliativní péči). Naučíte se, jak identifikovat symptomy a situace, na které lze aromaterapii použít, a zjistíte, jaký druh vůně je pro tyto účely vhodný. Dostatek času je věnován tématům bezpečné aplikace a konkrétním způsobům zavedení aromaterapie do praxe. Naučíte se vybrat vhodný způsob aplikace a dávkování s důrazem na individuální potřeby klienta, přípravu individuálních směsí a metody míchání synergických směsí. Zjistíte způsoby zklidnění klienta a prevenci stresových situací, včetně navázání vztahu s jeho rodinou a dozvíte se, jaké má aromaterapie možnosti vedoucí ke zmírnění bolesti, snížení stresu a agresivity, ale i stabilizaci psychiky, podpoře aktivity, a celkovému zlepšení kvality života. A dozvíte se také, jak lze aromaterapii v práci s klienty průběžně vyhodnocovat. V neposlední řadě zjistíte výhody užití aromaterapie v rámci sebepéče a psychohygieny.

 
Účastník se naučí vytipovat symptomy a situace klientů, na které lze aromaterapii bezpečně použít. Zjistí možnosti aplikace aromaterapie a výhody jednotlivých způsobů včetně využití pro zklidnění klienta a prevence stresových situací. Naučí se zavést do praxe dílčí formy aromaterapeutické práce, a tyto postupy vyhodnocovat. Bude poučen o bezpečném způsobu užití éterických olejů a kontraindikacích s některými léky. Dozví se o návaznosti aromaterapie na další metody péče o klienty sociálních služeb. Pozná možné výhody užití aromaterapie také v rámci sebepéče a psychohygieny pomáhajících pracovníků.

Lektorka: Ludmila Kotalíková DiS.

Jsem aromaterapeutka, parfemářka a mentorka, zaujatá světem vůní už od svého dětství, i když jsem si to tehdy možná plně neuvědomovala. Aromaterapie mi ukázala svou neuvěřitelnou sílu během mého těhotenství a porodu. Už víc než 15 let se intenzivně věnuji studiu vůní - zkoumám, zkouším, komponuji a pozoruji. Stále mě fascinuje, jak vůně ovlivňují naše tělo a mysl, jak mohou pomáhat nejen s psychickými aspekty, ale také s fyzickými obtížemi. V mé praxi podporuji klienty v jejich cestě za dosažením osobních cílů a ukazuji jim, jak mohou pomocí aromaterapie vést spokojenější a zdravější život.

Mé formální vzdělání zahrnuje Institut aromaterapie, kde jsem získala titul odborné aromaterapeutky. Dále jsem se vzdělávala v oblasti aromaterapie, až jsem dosáhla titulu profesionální aromaterapeutka. Jsem členkou mezinárodních organizací holistických aromaterapeutů NAHA a sítě aromaterapeutů ICAN. Aromaterapie jako obor se neustále rozvíjí, otevírají se nové možnosti v oblasti zdravotnictví i sociálních služeb. Přistupuji k ní s pečlivostí a analýzou, často se opírám o medicínský výzkum. Nicméně vždy zůstává prostor pro mou intuici a čich.

Od roku 2009 sdílím své znalosti o aromaterapii. Začínala jsem v rodičovské poradně na internetu a postupem času jsem předávala své znalosti v kurzech, a to jak pro laiky, tak i pro odborníky jako jsou lékaři, porodní asistentky, zdravotní sestry a sociální pracovníci. Aromaterapie nám ukázala svou sílu i jemnou péči také v denním stacionáři, kde jsem jako dobrovolnice pravidelně působila. Vůně mění atmosféru, uvolňují napětí a uklidňují emoce. Jejich účinek nastupuje téměř okamžitě po nádechu - to je něco, co mě stále ohromuje. Abychom to opravdu pochopili, musíme vůně prožít a prozkoumat. A právě to praktikujeme během mých kurzů, čicháme a zjišťujeme, jak se s vůní máme. Co voní dnes vám?

CO ŘÍKAJÍ ÚČASTNÍCI KURZU?

 • Určitě využiju u klientů v terapeutické dílně.

 • Může nám to navodit příjemnou atmosféru, jak pro klienty tak i pro pečovatele.

 • Naučila jsem se porozumět více olejíčkům a míchaní.

 • Pochopila jsem základní principy esenciálních olejů, odpovědělo mi to na spoustu otázek nebo to, co jsem nevěděla, proč tak zrovna je. A to, co jsem již znala, se mi roztřídilo do pomyslných škatulek

 • Velké díky i za praktické ukázky toho, jak lze snadno a rychle zapojit některé relaxační techniky do běžného života. A moc děkuji za velkou ochotu paní lektorky mi zodpovědět všechny mé zvídavé dotazy :) A ještě poslední díky za možnost absolvovat kurz takto on-line, jako maminka malého dítěte jsem toto velmi uvítala. Za mě opravdu úžasný kurz nabitý spoustou zajímavých rad a tipů do běžného života i pro profesní rozvoj v sociální sféře.


 • Naučila jsem se toho hodně, nyní i vím, jaké oleje a na co se používají, velmi zajímavé.

 • Výborná lektorka, téma zajímavé i pro práci i pro osobní využití.

 • Byla jsem s kurzem moc spokojená, paní lektorka byla moc příjemná a ochotná.

Čím je kurz jedinečný?

Tento kurz je opravdu jedinečný, neboť dosud o aromaterapii téměř nikdo nepřednášel. Také jen VELMI MÁLO AGENTUR ZÍSKALO AKREDITACI. Zkušená aromaterapeutka Vám tak bude jedinečnou průvodkyní tématem podle Vašeho zájmu o věc.

V případě prezenčního kurzu zažijete jedinečné aromaterapeutické techniky sami na sobě jako je například teplý obklad. Navrhnete si a připravíte pečující masážní olej, který bude odpovídat vašim potřebám.

Více o lektorce ZDE.

Účastníci říkají:

 • Určitě využiju u klientů v terapeutické dílně.

 • Může nám to navodit příjemnou atmosféru, jak pro klienty tak i pro pečovatele.

 • Naučila jsem se porozumět více olejíčkům a míchaní.

 • Naučila jsem se toho hodně, nyní i vím, jaké oleje a na co se používají, velmi zajímavé.

 • Výborná lektorka, téma zajímavé i pro práci i pro osobní využití.

 • Byla jsem s kurzem moc spokojená, paní lektorka byla moc příjemná a ochotná. Moc děkuji :-)

Předpoklady

Kurz je vhodný pro všechny a nevyžaduje bližší znalosti.

Cena

Cena ON-LINE 1890,-Kč vč. DPH.

Prezenční kurz - cena na vyžádání

V případě prezenčního kurzu na míru je v ceně kurzu veškerý materiál na výrobu masážního oleje nebo inhalační tyčinky a sebepečující techniky (peeling, aromatický obklad, atp.). 

Maximální kapacita prezenčního kurzu je 15 osob.

Částku za kurz neplaťte předem, ale až na základě faktury, kterou obdržíte na kurzu.


JAK SE PŘIHLÁSIT? 

KLIKNĚTE ZDE